Zomieranie lesa

Veľmi často navštevujem prírodu, kde si so smútkom všímam, ako rýchlo vysychajú lesy. Určite ste to postrehli aj vy. Aj tieto fotografie boli vytvorené počas jednej prechádzky lesom. Zo svojho detstva si pamätám, že nebolo toľko suchých stromov v lese. Dnes sa už pomaly nedá prejsť miestami, kde to niekedy bolo schodné bez problémov. Smrti je okolo nás nejako priveľa.
Čo je príčinou tohto vysychania?

Kyslý dážď! Látky, ktoré sa uvoľnia do vzduchu pri spaľovaní fosílnych palív a výfukových plynov z automobilov, spôsobujú kyslý dážď. Kyslý dážď je nič nezvyčajné. Každý dážď má svoju kyslosť, ale dažde , ktoré padajú v poslednom čase na niektorých miestach, prekročujú kyslosť i tisíckrát, a tým poškodzujú životné prostredie. To znamená, že jej pH faktor má hodnotu nižšiu ako 7. Bežná dažďová voda má pH faktor 5,0 až 5,6. Je mierne kyslá, pretože vo vzduchu sa nachádza oxid uhličitý, ktorý sa absorbuje vzdušnou vlhkosťou. Za kyslý dážď sa považuje dažďová voda s pH faktorom od 2,0 do 5,0. Stromy schnú a odumierajú. Toto vážne narušuje ekologickú rovnováhu lesov.

Na kyslé dažde je citlivé rastlinstvo a lesy, najmä ihličnaté. Zdravé ihličnaté stromy strácajú svoje ihličie po 6. - 8. rokoch, choré už po 2 - 3 rokoch. Na poškodenom ihličnatom strome zostáva len najmladšie ihličie. Listnaté lesy žltnú a vysychajú. Baktérie, červy, hmyz a iné živočíchyspracúvajú v zdravej pôde rastlinné zvyšky. Takto sa pôda obohacuje o látky, ktoré sú životne dôležité pre rastlinstvo. Ak je však pôda kyslým dažďom prekyslená, živočíchy v nej nedokážu žiť. Odumreté rastlinné zvyšky zostávajú ležať na zemi, a nevytvárajú sa žiadne živiny pre živočíchy. Potravinový reťazec sa pretrhne. Zakyslená voda má nielen zhubný vplyv na vodné živočíchy, ale aj na vodné rastliny. V týchto podmienkach postupne vymiera fytoplanktón. Znížením jeho množstva sa dostáva svetlo hlbšie do vody. Preto je aj voda postihnutých jazier až neprirodzene priehľadná - čistá.
Kvôli týmto príčinám, je toľko vyschnutých stromov v lese. Trpíme aj my. Je veľmi veľa chorôb, ktoré nás trápia. Najmä dýchacie problémy (choroby dýchacích ciest). Vážne choroby, ako je rakovina atď. Znižuje sa úrodnosť pôdy. Dnes máme problém niečo vypestovať bez chemických postrekov a rôznych hnojív a vytvára sa množstvo smogu nad našimi hlavami.

Neviem
ako to skončí, ale v minulosti si ľudia mysleli, že prírodu nemožno zničiť.
Dnes je už veľmi narušená. A ak je chorá príroda, tak potom je chorý aj
človek. Toto je skutočnosť! Musíme zmeniť postoj k prírode. Nečakajme, že
to urobí niekto iný. My sme zodpovední za kúsok stvorenstva okolo seba. Ak by
každý zodpovedne pristupoval ku tomuto kúsku svojho okolia, v ktorom žije
a pracuje, tak naša planéta vyzerá určite inak.